Gdy kuchnia staje się pasją...

Witam Was na blogu poświęconym tworzeniu. Tworzenie to nie byle jakie, bo tworzenie wspaniałych potraw i deserów jest sztuką, która oddziałuje na wszystkie nasze zmysły. Zapraszam Was do zapoznania się z moimi przepisami nietypowymi i tymi całkiem znanymi, ale zawsze z pewnymi modyfikacjami...

Wpis

sobota, 22 września 2012

Konfitura truskawkowo - rabarbarowa

Postanowiłam zrobić konfiturę bez konserwantów. Żaden tam dżem, ale konfiturę z prawdziwego zdarzenia. Przeczytałam kilka porad i przepisów i tak sobie skleciłam taki oto przepis. Wyszedł idealny i w sam raz na świeżutką bułeczkę i do tego mleko. Każde dziecko uwielbia taki zestaw śniadaniowy no może nie każde z dodatkiem mleka. Ale konfiturkę polubią absolutnie wszyscy: i młodzi i starzy. Spróbujcie bo to wcale nie jest trudne.

 konfitura truskawkowo rabarbarowa

Składniki:

800 g truskawek

800 g cukru

200 g rabarbaru

sok z połowy cytryny

skórka otarta z połowy cytryny

 

Truskawki umyj i odszypułkuj, a rabarbar obierz z wierzchniej części i pokrój w drobne kawałki. Truskawki zasyp cukrem i odstaw aby puściły sok. Po ok. 2-3 h zacznij gotować truskawki na wolnym ogniu dosypując  wcześniej cały rabarbar. Gotuj na wolnym ogniu przez 2-3 h. Co jakiś czas mieszaj konfiturę aby się nie przypaliła. Przygotuj cytrynę : umyj porządnie w płynie i sparz wrzątkiem. Następnie połowę cytryny wciśnij do konfitury oraz zetrzyj z niej skórkę. Gotuj dalej na wolnym ogniu.

U mnie proces gotowania trwał 3 dni. Po dodaniu cytryny gotuj jeszcze ok. godzinę i zgaś. Na następny dzień z powrotem zagotuj konfiturę i gotuj na wolnym ogniu ok. 2 godziny. Na trzeci dzień zagotuj z powrotem i trzymaj na wolnym ogniu do czasu umycia i wyparzenia słoików.

Do gorących słoików nałóż ostrożnie konfiturę i zakręć mocno wieczka. obróć do góry dnem każdy słoik i w ten sposób się zawekują.

konfitura truskawkowo rabarbarowa

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
chocolatier0712
Czas publikacji:
sobota, 22 września 2012 10:04

Polecane wpisy

Trackback